Skip to content

6107 Park Ave(Unit C0001)West New York, NJ 07093

Built 2005

Last Sale Price
$185,400
Last Sale Date
Dec 23, 2020

Property Information

Block40
Lot26
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage530
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
17%
Improvement Value:$45,800
83%
Total Assessment$55,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,241+2.0%
2024$4,156-1.7%
2023$4,229+0.7%
2022$4,199+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,400

From:

To:

Sq Ft530DeedBook 9536, Page 758Recorded2/18/2021

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 7777, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 2005