Skip to content

427 64th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2005

Property Information

Block33
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,530
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
54%
Improvement Value:$53,000
46%
Total Assessment$115,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,906+2.0%
2024$8,728-1.7%
2023$8,881+0.7%
2022$8,818+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899