Skip to content

428 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2002

Property Information

Block51
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-GAR
Dwellings2
ZoningC-R
Sq Footage1,514
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,300
58%
Improvement Value:$58,700
42%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+2.0%
2024$10,580-1.7%
2023$10,765+0.7%
2022$10,689+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5162, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1899