Skip to content

444 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 11, 2003

Property Information

Block33
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page6

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
36%
Improvement Value:$90,000
64%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,795+2.0%
2024$10,580-1.7%
2023$10,765+0.7%
2022$10,689+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4941, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1899