Skip to content

6111 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 28, 1999

Property Information

Block35
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class46
Description2 1/2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,378
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,800
70%
Improvement Value:$75,000
30%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,108+2.0%
2024$18,726-1.7%
2023$19,053+0.7%
2022$18,920+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924