Skip to content

6037 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 27, 2016

Property Information

Block37
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-1U-GAR1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,022
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
67%
Improvement Value:$55,200
33%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,047+2.0%
2024$12,786-1.7%
2023$13,010+0.7%
2022$12,918+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft4,022DeedBook 9096, Page 795NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1924