Skip to content

6005 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1993

Last Sale Price
$484,000
Last Sale Date
Jun 13, 2006

Property Information

Block145
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
31%
Improvement Value:$105,700
69%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,852+2.0%
2024$11,615-1.7%
2023$11,818+0.7%
2022$11,735+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$484,000

From:

To:

Sq Ft4,180DeedBook 7957, Page 147NU CodeSheriff sale (12)Recorded7/31/2006

Property Built

Built

Year Built: 1993