Skip to content

6029 Monitor PlWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block37
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2S-3U-GAR3
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
77%
Improvement Value:$38,600
23%
Total Assessment$170,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,155+2.0%
2024$12,892-1.7%
2023$13,117+0.7%
2022$13,025+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 9424, Page 784NU CodeFamily (1)Recorded8/9/2019

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft2,062DeedBook 7101, Page 227NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/4/2003

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4909, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1924