Skip to content

6605 Mc Kinley PlWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 28, 2001

Property Information

Block3
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page1

Building Details

Building Class37
Description2SFR 1U
Dwellings1
ZoningR-M
Sq Footage988
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
63%
Improvement Value:$28,600
37%
Total Assessment$76,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,907+2.0%
2024$5,789-1.7%
2023$5,890+0.7%
2022$5,848+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 5366, Page 307

Property Built

Built

Year Built: 1904