Skip to content

434a 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block82
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,300
59%
Improvement Value:$29,200
41%
Total Assessment$70,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,436+2.0%
2024$5,328-1.7%
2023$5,421+0.7%
2022$5,383+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3290, Page 777

Property Built

Built

Year Built: 1899