Skip to content

115 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2002

Property Information

Block40
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U-GAR2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
44%
Improvement Value:$62,700
56%
Total Assessment$111,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,559+2.0%
2024$8,388-1.7%
2023$8,535+0.7%
2022$8,475+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4870, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1924