Skip to content

117 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2010

Property Information

Block40
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U-GAR2
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
48%
Improvement Value:$52,300
52%
Total Assessment$100,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,309+4.1%
2024$7,983+3.2%
2023$7,735+0.7%
2022$7,681+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,598DeedBook 7348, Page 250Recorded8/19/2004

Property Built

Built

Year Built: 1924