Skip to content

119 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1924

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 19, 2002

Property Information

Block40
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
45%
Improvement Value:$60,100
55%
Total Assessment$108,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,359+2.0%
2024$8,192-1.7%
2023$8,335+0.7%
2022$8,276+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924