Skip to content

151 62nd St/Aka 6131 BuchWest New York, NJ 07093

Built 1914
Commercial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 22, 2003

Property Information

Block41
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-1C-2U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,076
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
22%
Improvement Value:$201,200
78%
Total Assessment$258,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,366+4.1%
2024$20,528+3.2%
2023$19,891+0.7%
2022$19,752+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft4,076DeedBook 7187, Page 209Recorded12/31/2003

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5897, Page 65

Property Sale

Sale
$197,000
DeedBook 5097, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1914