Skip to content

155 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Oct 20, 2006

Property Information

Block41
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U-GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
57%
Improvement Value:$42,600
43%
Total Assessment$100,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,719+2.0%
2024$7,565-1.7%
2023$7,697+0.7%
2022$7,643+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1914