Skip to content

161 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block41
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,500
56%
Improvement Value:$45,800
44%
Total Assessment$103,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,965+2.0%
2024$7,806-1.7%
2023$7,943+0.7%
2022$7,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$8,431

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 9639, Page 73NU CodeNominal consideration (25)Recorded2/9/2022

Property Sale

Sale
$365,500

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 7995, Page 213Recorded9/9/2006

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 7525, Page 143Recorded4/14/2005

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5889, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1914