Skip to content

6023 Park AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 17, 2011

Property Information

Block43
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,775
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
32%
Improvement Value:$132,700
68%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,122+4.1%
2024$15,489+3.2%
2023$15,009+0.7%
2022$14,904+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

DeedBook 8783, Page 246Recorded3/21/2011

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 7623, Page 315

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 7139, Page 184

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

DeedBook 7139, Page 184Recorded9/26/2003

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4537, Page 191