Skip to content

6015 Park AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 29, 2003

Property Information

Block44
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
26%
Improvement Value:$176,500
74%
Total Assessment$239,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,739+4.1%
2024$18,965+3.2%
2023$18,377+0.7%
2022$18,248+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 7162, Page 218Recorded11/5/2003