Skip to content

209 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block46
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
76%
Improvement Value:$40,000
24%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,723+2.0%
2024$12,469-1.7%
2023$12,687+0.7%
2022$12,598+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1914