Skip to content

207 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block46
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-2U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
34%
Improvement Value:$122,500
66%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,265+2.0%
2024$13,980-1.7%
2023$14,225+0.7%
2022$14,125+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3317, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1988