Skip to content

6116 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block48
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U-2GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,247
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
39%
Improvement Value:$96,100
61%
Total Assessment$158,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,230+2.0%
2024$11,985-1.7%
2023$12,195+0.7%
2022$12,109+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4001, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1899