Skip to content

6114 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block48
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,915
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$57,500
48%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+2.0%
2024$9,068-1.7%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,915DeedBook 8919, Page 430Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,915DeedBook 8718, Page 402Recorded3/3/2010

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,915DeedBook 8087, Page 233Recorded1/8/2007

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4968, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1899