Skip to content

6110 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Date
Sep 27, 2024

Property Information

Block48
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U-2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,864
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
55%
Improvement Value:$76,000
45%
Total Assessment$168,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,993+2.0%
2024$12,734-1.7%
2023$12,956+0.7%
2022$12,865+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3455, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1899