Skip to content

6118 Monroe PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 21, 2003

Property Information

Block48
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-2GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,096
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
39%
Improvement Value:$98,000
61%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,376+2.0%
2024$12,129-1.7%
2023$12,341+0.7%
2022$12,254+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 5942, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1899