Skip to content

6113 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$178,000
Last Sale Date
Oct 29, 2001

Property Information

Block52
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
53%
Improvement Value:$54,100
47%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,899+2.0%
2024$8,721-1.7%
2023$8,873+0.7%
2022$8,811+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 5891, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1899