Skip to content

6707 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 28, 1999

Property Information

Block14
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,876
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
39%
Improvement Value:$68,300
61%
Total Assessment$112,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,644+2.0%
2024$8,471-1.7%
2023$8,619+0.7%
2022$8,559+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5442, Page 9

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5079, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1899