Skip to content

414 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$214,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block18
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$56,900
48%
Total Assessment$119,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,207+2.0%
2024$9,023-1.7%
2023$9,181+0.7%
2022$9,116+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$214,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 9560, Page 420NU CodeFamily (1)Recorded5/10/2021

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 9349, Page 876

Property Sale

Sale
$246,640
DeedBook 8749, Page 239

Property Sale

Sale
$391,400

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 7256, Page 57Recorded3/25/2004

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4998, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1899