Skip to content

132 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 1, 1999

Property Information

Block25
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
47%
Improvement Value:$70,800
53%
Total Assessment$133,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,279+2.0%
2024$10,073-1.7%
2023$10,249+0.7%
2022$10,177+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5460, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1899