Skip to content

301 61st St(Unit C0022)West New York, NJ 07093

Built 2005

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Apr 5, 2006

Property Information

Block53
Lot16
QualifierC0022
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1BR-LOFT-PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,400
13%
Improvement Value:$99,600
87%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+2.0%
2024$8,691-1.7%
2023$8,842+0.7%
2022$8,780+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000
DeedBook 7894, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 2005