Skip to content

301 61st St(Unit C0024)West New York, NJ 07093

Built 2005

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block53
Lot16
QualifierC0024
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1BR-LOFT-PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,509
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
15%
Improvement Value:$97,700
85%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+2.0%
2024$8,691-1.7%
2023$8,842+0.7%
2022$8,780+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,509DeedBook 9607, Page 400Recorded10/18/2021

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 7744, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 2005