Skip to content

5311 Fairview Terrace(Unit C0002)West New York, NJ 07093

Built 2002

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 11, 2007

Property Information

Block86
Lot26
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionDPLX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,477
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,300
21%
Improvement Value:$113,200
79%
Total Assessment$142,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,988+2.0%
2024$10,769-1.7%
2023$10,957+0.7%
2022$10,880+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8114, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 2002