Skip to content

6031 Buchanan PlWest New York, NJ 07093

Built 2007

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Oct 25, 2005

Property Information

Block45
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description3B-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,504
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$82,500
57%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,976+9.3%
2024$10,958-1.7%
2023$11,149+0.7%
2022$11,071+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,504DeedBook 7754, Page 91Recorded12/13/2005