Skip to content

115 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block62
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2SFR 2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
54%
Improvement Value:$54,100
46%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,991+2.0%
2024$8,811-1.7%
2023$8,965+0.7%
2022$8,902+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919