Skip to content

422 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block69
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings3
ZoningC-R
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
48%
Improvement Value:$67,400
52%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,017+2.0%
2024$9,817-1.7%
2023$9,988+0.7%
2022$9,918+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 7402, Page 1Recorded11/22/2004

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 7214, Page 244NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/11/2004

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5009, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1899