Skip to content

130 63rd StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jul 4, 2004

Property Information

Block25
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,808
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
69%
Improvement Value:$27,700
31%
Total Assessment$90,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,955+2.0%
2024$6,816-1.7%
2023$6,935+0.7%
2022$6,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 7330, Page 64Recorded7/23/2004

Property Sale

Sale
$232,500
DeedBook 5976, Page 320

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5270, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1899