Skip to content

5717 Hud Ave/303-58stWest New York, NJ 07093

Apartment

Last Sale Price
$2,625,000
Last Sale Date
Feb 14, 2018

Property Information

Block70
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description4S-B-14U-COM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,992
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,800
23%
Improvement Value:$232,500
77%
Total Assessment$301,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,884+4.1%
2024$23,908+3.2%
2023$23,167+0.7%
2022$23,004+3.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

DeedBook 8869, Page 1009NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/12/2012

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

DeedBook 8145, Page 308Recorded3/5/2007

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 5317, Page 174

Property Sale

Sale
$3,325
DeedBook 4701, Page 22