Skip to content

321 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 24, 2011

Property Information

Block70
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,712
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$93,500
60%
Total Assessment$156,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,029+2.0%
2024$11,789-1.7%
2023$11,995+0.7%
2022$11,911+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$408,910

From:

To:

Sq Ft2,712DeedBook 7430, Page 119Recorded1/3/2005

Property Built

Built

Year Built: 1899