Skip to content

323 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$375,500
Last Sale Date
May 7, 2004

Property Information

Block70
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
43%
Improvement Value:$82,200
57%
Total Assessment$144,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,158+2.0%
2024$10,935-1.7%
2023$11,126+0.7%
2022$11,048+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,500

From:

To:

Sq Ft2,244DeedBook 7301, Page 323Recorded6/16/2004

Property Built

Built

Year Built: 1899