Skip to content

325 58th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$752,000
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block70
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
33%
Improvement Value:$124,600
67%
Total Assessment$187,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,453+9.3%
2024$14,139-1.7%
2023$14,386+0.7%
2022$14,285+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$752,000

From:

To:

Sq Ft3,344DeedBook 9806, Page 670Recorded3/5/2024

Property Built

Built

Year Built: 1899