Skip to content

5710 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 31, 2005

Property Information

Block70
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,030
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
46%
Improvement Value:$71,400
54%
Total Assessment$131,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,132+2.0%
2024$9,930-1.7%
2023$10,103+0.7%
2022$10,032+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5688, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1899