Skip to content

5510 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 20, 2015

Property Information

Block72
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-F&B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
52%
Improvement Value:$87,200
48%
Total Assessment$181,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,011+2.0%
2024$13,731-1.7%
2023$13,971+0.7%
2022$13,873+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 9085, Page 246NU CodeTitle correction (4)Recorded12/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1959