Skip to content

5506 Park AveWest New York, NJ 07093

Built 1959

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Mar 7, 2007

Property Information

Block72
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-F&B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
53%
Improvement Value:$84,000
47%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,764+2.0%
2024$13,489-1.7%
2023$13,725+0.7%
2022$13,628+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

From:

To:

Sq Ft2,380DeedBook 8159, Page 38Recorded3/19/2007

Property Built

Built

Year Built: 1959