Skip to content

5421 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1954

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Jan 12, 2021

Property Information

Block72
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,400
50%
Improvement Value:$86,400
50%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,402+2.0%
2024$13,134-23.0%
2023$17,054+28.5%
2022$13,270+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9537, Page 383NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/22/2021

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 7046, Page 346NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/29/2003

Property Built

Built

Year Built: 1954