Skip to content

5509 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1954

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block72
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
44%
Improvement Value:$107,500
56%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,882+2.0%
2024$14,585+13.7%
2023$12,825+0.7%
2022$12,735+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9485, Page 24Recorded5/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 1954