Skip to content

5505 Blvd EastWest New York, NJ 07093

Built 1954

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block72
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
44%
Improvement Value:$108,900
56%
Total Assessment$194,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,990+2.0%
2024$14,691-1.7%
2023$14,947+0.7%
2022$14,842+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft1,520DeedBook 9417, Page 351Recorded7/17/2019

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5990, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1954