Skip to content

14 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block72
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,361
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
51%
Improvement Value:$71,100
49%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,266+2.0%
2024$11,041-1.7%
2023$11,234+0.7%
2022$11,155+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 9030, Page 370

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,361DeedBook 7162, Page 338NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/5/2003

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5261, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1914