Skip to content

318 52nd StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$112,710
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block95
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page15

Building Details

Building Class46
Description2S-B-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$94,700
60%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,983+4.1%
2024$12,474+3.2%
2023$12,087+0.7%
2022$12,002+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$112,710

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 9741, Page 47NU CodeDoubtful title (14)Recorded4/20/2023

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,360DeedBook 7326, Page 141Recorded7/21/2004

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5416, Page 153

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4789, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1914