Skip to content

10 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 19, 2014

Property Information

Block85
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
39%
Improvement Value:$86,700
61%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,810+4.1%
2024$11,347+3.2%
2023$10,995+0.7%
2022$10,918+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 8980, Page 166NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1904