Skip to content

308 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 13, 2003

Property Information

Block7
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class37
Description2B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
42%
Improvement Value:$65,400
58%
Total Assessment$112,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,324+4.1%
2024$8,959+3.2%
2023$8,681+0.7%
2022$8,620+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 7043, Page 65NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/21/2003

Property Sale

Sale
$94,500
DeedBook 5123, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1899