Skip to content

6024 Harrison PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Jul 25, 2003

Property Information

Block56
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
49%
Improvement Value:$54,200
51%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,151+2.0%
2024$7,988-1.7%
2023$8,127+0.7%
2022$8,070+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,604DeedBook 7139, Page 83NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/25/2003

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5733, Page 57

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5420, Page 250

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4959, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1899